David Bowie' nin Efsane 10 Şarkısı | Dijital Arkeolog

David Bowie’ nin Efsane 10 Şarkısı

69 yaşında kansere yenik düşen Bowie sonsuzluğa uğurlandı.
david bowie' nin efsane 10 şarkısı

1969 yılında Space Oddity albümü ile İngiltere’ de müzik listelerini alt üst eden Bowie, 1970′ li yılların başında The Man Who Sold the World, The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars gibi efsane albümler yapmıştır. Aynı zamanda şarkıcı, prodüktör, aktör, dansçı ve şarkı yazarı olan David Bowie sayısız sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. The Hunger, The Man Who Fell to the WorldMerry ChristmasMr. Lawrence, The Prestige ve Twin Peaks: Fire Walk with me gibi filmlerde rol almıştır. Amerikan müzik dergisi Rolling Stone’ a göre, rock tarihinin en üretken ve yaratıcı isimlerden biriydi. Biz de hiç de kolay olmayan bir işe girişerek, David Bowie‘ nin unutulmaz şarkılarından 10’unu hatırlatmak istedik.


1- ” LIFE ON MARS “

1971 yılında piyasaya çıkan “Hunky Dory” albümünün baladı kabul edilen şarkı, kendisine kötülük yapan anne ve babasıyla ciddi sorunlar yaşayan yalnız bir genç kızın öyküsünü anlatır.

Genç kız, sorunlarından uzaklaşmak için Mars’ta yaşamı konu alan bir filmi izlemeye gider.

Rick Wakeman’ın piyanosuyla zenginleşen eser, Bowie’nin sesinin en iyi hissedildiği şarkılardan biridir.

2- ” HEROES “

Aynı adı taşıyan 1977 tarihli albümün unutulmaz şarkısı.

Sözlerini Brian Eno’nun yazdığı şarkı, Berlin Duvarı’nın iki yakasındaki iki aşığın öyküsünü anlatır.

“Heroes”, David Bowie’nin gelmiş geçmiş en iyi şarkılarından biri kabul edilir.

3- ” SPACE ODDITY “

Şarkı 1969’da single olarak piyasaya çıktığında, Bowie henüz şöhrete kavuşmamıştı.

Elton John’un da pay sahibi olduğu şarkının yapımcısı Gus Dudgeon’dı.

4- ” STARMAN “

Eleştirmenlerce başyapıt olarak nitelendirilen 1972 tarihli konsept albüm “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars”ın unutulmaz şarkılarından biri.

Şarkı, dünyaya inen ve insanlığa umut vermek için bir kişinin vücuduna giren uzaylının öyküsünü anlatır.

5- ” CHANGES “

1971 tarihli “Hunky Dory” albümünde yer alan şarkı, yıllar sonra David Bowie imajını değiştirmeye karar verdiğinde hit oldu.

Bowie şarkıda, “Rock’n’ Roll’da kalmaya devam edin. Yakında rockçılar biraz yaşlanmaya başlayacak” diyordu.

Şarkı ilerde, Bowie’nin geçirdiği değişimin sembolü olacaktı.

6- ” ZİGGY STARDUST “

Bowie’nin 1970’li yıllardaki egosuyla örtüşen şarkı.

Şarkıda bahsedilen Ziggy Stardust; solak, soluk tenli, tuhaf saçları ve “lanet olası gözleri” olan bir gitaristtir.

Bazıları Bowie’nin bu şarkıda Jimi Hendrix’ten bahsettiğine inanır. Bowie ise şarkıyı bestelerken aklındaki kişinin, İngiltere’de rock dünyasında pek de bilinmeyen Vince Taylor olduğunu söylemişti.

Ancak kimden bahsedilirse bahsedilsin, unutulmaz bir şarkıdır “Ziggy Stardust”.


7- ” ASHES TO ASHES “

1980 tarihli “Scary Monsters (and Super Creeps)” albümünün en popüler olan şarkısı.

“Space Oddity”den 11 yıl sonra yeniden müzisyen Tom’dan bahsetmeye karar vermişti Bowie. Tom şarkıda, uyuşturucu sorunu uzun süredir devam eden biri olarak yansıtılıyordu.

Şarkı dünya çapında hit olacaktı.

8- ” REBEL REBEL “

1974’te Hollanda’da Amsterdam yakınlarında kaydedilen şarkı esasında, başarısız bir proje olan Ziggy Stardust müzikali için bestelenmişti.

Şarkı, Bowie ile özdeşleşen glam-rock’ın son eseriydi.

Rolling Stones’tan Keith Richards’ın tınılarını andıran bir gitar solosuyla başlıyordu. Gitardaki ise Bowie’den başkası değildi.

9- ” FAME “

1975 yılında piyasaya çıkan şarkı Billboard’un en çok satanlar listesinde ilk sıraya kadar yükselmişti.

David Bowie’nin, sorun yaşadığı menajeri Tony Defries ile yolların ayırmakta zorlandığı bir dönemde bestelenmişti şarkı.

Bowie o sırada New York’taydı ve Beatles’ın eski unutulmaz ismi John Lennon’la tanışmıştı. Beraber çalmaya başlayan ikili bir gün Electric Lady Studios’ta bu şarkıyı kaydetti. Yapımcı ve gitarist Carlos Alomar da Bowie’ye yardımcı oldu.

10- ” LET’S DANCE “

1983 tarihli albümle aynı adı taşıyan şarkı, David Bowie’nin satış rakamları açısından en başarılı şarkılarından biri oldu.

Adeta 1980’lerin “marşları” arasındaki yerini aldı. Şarkının son gitar solosunu çalan, blues müziğin önemli isimlerinden Amerikalı Stevie Ray Vaughan ise 1990’da trajik bir helikopter kazasında hayatını kaybetti.
Kaynak : BBCdocument.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);

Kategoriler
Uncategorized

Sinema ve Yabancı Dizi Gurusu, Teknoloji ve Siyaset ile Arası İyi Bir Zat-ı Muhterem.
Güncel Haberler
 • 1000 loan

  The modern world provides a lot of possibilities that it’s completely inconceivable to refuse to obtain a cars and truck, go to Bali or even repair a home. Having...
 • 1000 loan

  Sometimes complying withthe meticulous monetary needs of banks and also other even more typical financial institutions is exceptionally hard. If you’ re possessing problem creating your credit rating or...
 • brookwood loans login

  If you’ re curious about acquiring quick Brookwood Loanss online, Brookwood Loans is actually a wonderful option. You may obtain cashmoney quickly and also cover your unanticipated costs at...
 • ez money loan

  Obtaining an this link along withbad credit has actually never ever been actually mucheasier in Southern California. Thoughnumerous Californians currently find themselves along withpoor credit scores owed joblessness, repossessed...

İlgili Yazılar

 • brookwood loans login

  If you’ re curious about acquiring quick Brookwood Loanss online, Brookwood Loans is actually a wonderful option. You may obtain cashmoney quickly and also cover your unanticipated costs at...
 • Email Verify

  Are you hoping to examine if an email verify deal with holds and also your information will reach its own desired recipient? You'' ve related to the best area!...
 • Mail Check

  The blacklist check are going to assess a mail check hosting server Internet Protocol handle versus over 100 DNS located e- mail check blacklists. ( Commonly named Realtime blacklist,...
 • Rent A Relic Oakland Ca

  http://carrentalssanfranciscoca.com/ Foursquare may aid you locate the greatest areas to head to. Make certain your relevant information falls to day. Plus utilize our free of charge devices to locate...